Problemy z zębami mądrości

Szacuje się, iż niemal 30% ludzi na całym świecie może mieć problemy z ósemkami [Wikipedia], czyli tak zwanymi zębami mądrości. Zęby te są najbardziej nielubianymi. Wywołują ból, rosną nieregularnie, mogą zacząć wyżynać się nawet w późnym wieku. I często później trzeba je boleśnie usuwać. Taką teorię potwierdzają również dentyści z gabinetu dentystycznego w Tychach, w których miejsc specjalistycznych z zakresu stomatologii jest wiele – do odnalezienia w internecie pod hasłem 'dentysta w Tychach' (dentysta-stomatolog). Stomatolodzy informują, że przeprowadzają bardzo dużo tego typu zabiegów na zębach. Problem więc jest poważny.

Trzeba wiedzieć, iż tzw. ósemki są zębami-spadkami po naszych przodkach, którzy musieli ich używać do rozdrabniania twardego pokarmu. Dentysta ukazuje, że ludziom współczesnym nie są one w ogóle potrzebne. Dlatego powinniśmy je usuwać bez żalu, bo tylko przeszkadzają, a nie mają żadnej wielkiej roli w naszej szczęce. Według dentystów  ósemki u dużej ilości osób nie potrafią wyżynać się prawidłowo, sprawiają ból i są tylko przyczyną problemów dla naszej jamy ustnej. Są nam zupełnie zbędne, nie pełnią żadnej roli. Do tego mogą robić poważne komplikacje, nie tylko dla szczęki i jamy ustnej, ale i całego organizmu. Te, które wyrżną i wyrosną tylko w kawałku, mogą być siedliskiem sporu bakterii i zanieczyszczeń, które rozprzestrzenią się potem na resztę organizmu, siejąc spustoszenie. Mają też np. wpływ na cerę. Ich resekcja, czyli usunięcie może pozwolić na poprawę cery, skończyć nasze problemy z trądzikiem. Resekcja może więc być wybawieniem dla nastolatek.

Oczywiście jak każdy z zabiegów w naszej jamie ustnej i ten powinien być cały czas pod kontrolą lekarza. Nim dentysta zdecyduje się na resekcję, powinien zrobić zdjęcie RTG, aby zobaczyć, w jakim stanie znajdują się zęby i żeby zaplanować krok po kroku przebieg zabiegu. Mimo iż takich zabiegów wykonuje się dużo, to musimy pamiętać: taki zabieg nie jest prosty i nieinwazyjny. Nawet wręcz przeciwnie. Zabieg jest poważny, ingerujący w naszą szczękę. Dlatego ważne jest przygotowanie do niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>